LINKEDINCOMMENTMORE

PORTLAND - The winners of the 2011 Grand Floral Parade Awards were announced Saturday afternoon and, according to Rich Jarvis with the Rose Festival Foundation, are as follows:

Click here for latest award list from Rose Festival

This information was sent out in an earlier press release:

SPIRIT MOUNTAIN CASINO GRAND FLORAL PARADE FLOAT AWARDS:

Al Reser Sweepstakes Award (Most outstanding float in the Parade)
Reser s Fine Foods
Queen s Award (Most outstanding non-motorized float in the parade)
The Oregonian/OregonLive.com
President s Award (Most effective overall floral presentation)
Spirit Mountain Casino
Governor s Award (Best depiction of life in Oregon)
Astoria Regatta
Royal Rosarian Award (Best craftsmanship and workmanship)
Alaska Airlines
Rose Society Award (Best use of roses)
Battle Ground Rose Float
Rose Festival Directors Award (Best depiction of volunteerism)
Salvation Army
Rose Festival Court Award (Best example of enthusiasm and teamwork)
Regence BlueCross BlueShield of Oregon
Grand Marshal Award (Best depiction of whimsy)
Portland General Electric
Theme Award (Best presentation of Rose Festival theme)
Fred Meyer
Confederated Tribes of Grand Ronde Award (Best depiction of community spirit)
Vietnamese Community of Oregon
Queen Thelma Award (Most artistic design and presentation)
Portland Kaohsiung Sister City Association
Judges Award (exceptional merit)
Oregon National Guard
Golden Rose Award (exceptional merit)
Royal Rosarian Foundation

BAND AWARDS:
Band Sweepstakes (Best Band in Parade)
Evergreen High School, Vancouver, WA

In-State Division A (99 Members or Less)
First Place Sunset High School, Portland OR
Second Place Southridge High School, Beaverton OR
Third Place Hillsboro High School, Hillsboro OR

In-State Open (100 or more)
First Place - Westview High School, Portland OR
Second Place - Oregon City High School, Oregon City OR

Out-of-State Division A (99 Members or Less)
First Place Heritage High School, Vancouver WA
Second Place Battle Ground High School, Battle Ground WA
Third Place Prairie High School, Battle Ground WA

Out of State Open (100 or more)
First South Kitsap High School, Port Orchard WA
Second Columbia River High School, Vancouver WA

CAPTION AWARDS (Band Support)
Flag and Dance
ShuTe High School, Kaohsiung, Taiwan
Parent Support and Out Walkers
Columbia River High School, Vancouver WA
Cheerleading
Prairie High School, Battle Ground WA

EQUESTRIAN AWARDS:

Vern Hulit Award for Excellence in Preparation, Organization and Presentation
Miss Teen Rodeo Washington, Taylor Gainer
Fancy Dress or Other Costume, Individual/Pair
Rhonda Sallee & Auzzie
Fancy Dress Group
Northwest Ladies Aside
Native or National Costume, Individual/Pair
Happy Canyon Princesses Makayla McKay & Chelsey Minthorn
Native or National Costume, Group
Rancho Tres Potrillos
Color Guard
Wasco County Sheriff's Posse
Drill Team
Calgary Stampede Showriders
Equestrian Group
Pacific Wild Horse Club
Rodeo or Fair Queen
Molalla Buckeroo Queen Jeanine Johnson
Rodeo or Fair Queen and Court
St. Paul Rodeo Court
State, Regional or Association Queen
Miss Rodeo Oregon Mackenzie Carr
Junior Scoopers
Lumpy The Rodeo Clown
Senior Scoopers
Na Lanakila Hololio O Hawaii
Park Bureau Scoopers
Cinderella & Her Scoop Sisters

Read or Share this story: http://www.kgw.com/story/news/2014/07/22/11986430/